Zlaté pravidlo investování

To bohužel neexistuje

Respektive neexistuje jediné pravidlo, kterým bychom se měli řídit.
Pro začátek je důležité si uvědomit, že investováním se sice vzdáváme určitého luxusu utrácení, ale jen dočasně. Odměnou za to nám totiž bude jeho zhodnocení v budoucnu, až nebudeme chtít, nebo moct, pracovat.

Co je tedy to nejdůležitější na cestě k výnosnému portfoliu?

1. Mít dobrý plán

Stanovit si cíl je první krok, kterým se na ni vydáte. Je totiž obrovský rozdíl, jestli investujete nebo spoříte s krátkodobým horizontem, nebo dlouhodobým. Na základě toho si zvolíte vhodné nástroje a strategii.

2. Správný čas je teď

Pokud pořád váháte, kdy začít, pusťte se do toho teď. Podmínky totiž nikdy ideální nebudou. Finanční trh pořád pracuje, jeden den se nahoře drží akcie, druhý dluhopisy. O tom ale víc u rozložení rizika. Opravdu chcete investovat? Tak začněte.

3. Začínejte pomalu

Jestliže jste doposud neušetřili téměř nic, nedávejte si za cíl začít spořit zásadní částky. Pusťte se do toho postupně. Nálepku toho, že investice mají smysl až od řádu desítek tisíc, prosím, okamžitě strhněte.

4. Rozumějte tomu, co děláte

Nemůžete řídit nebo zlepšovat něco, čemu do hloubky nerozumíte. Než začnete, sežeňte si informace. Čtěte články a knihy a ptejte se. Hodně se ptejte. Nenechte se zlákat pozlátkem vysokých zhodnocení investičních aplikací nebo, v horším případě, podvodníků.

5. Diverzifikace

Rozložení rizika je zásadní. Jak už jsme psali v bodu dva, finanční trh se mění, když se daří jednomu sektoru, druhý kolísá nebo se propadá. Každá krize ale jednou končí a hra se dřív nebo později obrátí. Proto je diverzifikace důležitá pojistka. Ve chvíli, kdy se propadá část našeho portfolia, vydělává nám ta druhá. A naopak. V dlouhodobém horizontu se tato kolísavost ztratí. Vy hlavně neztrácejte hlavu, když takový propad uvidíte. Vybrat své investice v takový okamžik je to nejhorší rozhodnutí. Tady platí, že kdo vydrží, ten vyhraje.

6. Proti stádu

Jestliže uslyšíte od svého okolí, že investice jsou riskantní, že peníze je nejlepší držet v bezpečí na účtu, že rozumná investice neexistuje a že známý jejich známých o všechno přišel, jednoduše si toho nevšímejte. Finanční gramotnost je u nás hodně podceňovaná a spoustu lidí pravidla finančního světa stále nepochopilo. Vždy si vzpomeňte na to, že jednou vám dojde čas, ve kterém můžete peníze vydělávat. O vás se postarají vaše investice a jejich zhodnocení. Co ale budou dělat ti, kteří vás od nich odrazovali? Stávkovat za vyšší důchody?

 

A k těmto pravidlům ještě jedno k nezaplacení: Investujte do sebe, do svého vzdělávání, dovedností, zkušeností a intelektu.

Mít přehled o světě financí je bezpochyby důležitý. Pamatujte si ale, že v něm nejste sami. Jsme tady totiž my, kryjeme vám záda a se vším, co jsme napsali výše, vám rádi pomůžeme. To je totiž naše práce.

Nebojte se nás kontaktovat a potkat se na nezávazné schůzce.