Zdravý rozpočet = větší rozpočet

Pravidlo 50/30/20

Ne, nemluvíme o mírách pravé Viktoriánské dámy, ale o nástroji, díky kterému můžete dosáhnout efektivního rozpočtu.
Pokud se chcete o své finance starat úspěšně, mít dokonalý přehled a lepší bilanci, stačí dodržovat toto jednoduché pravidlo a své příjmy dělit přesně podle tohoto poměru.

 

50% na nezbytné výdaje, 30% na radosti, 20% na úspory a investice

 

Do nezbytných výdajů patří všechno, bez čeho se jednoduše neobejdete. Splátka hypotéky nebo pronájmu, nákupy potravin a zboží do domácnosti, platby za elektřinu nebo vodu, účty za pohonné hmoty nebo lístky na hromadnou dopravu.

30% na radosti by mělo pokrýt výdaje, bez kterých se sice můžete obejít, ale nechcete. Tyto položky, ačkoliv nejsou nezbytné, jsou pro každého víc než důležité. Přehnaně omezit svůj rozpočet a utáhnout kohoutky je jako dieta, kterou každý z nás, dřív nebo později, stejně poruší. Utrácet jen za nezbytnosti a zbytek odkládat není dlouhodobě udržitelné a mohlo by to nadělat víc škody než užitku. Takže dělejte si radost, ale s rozumem. Respektive s třiceti procentním limitem.

Zbylých 20% by mělo putovat na tvorbu vaší rezervy, spoření a do investičního portfolia.

Kde brát a nekrást? Ptáte se, když je konečná částka za nezbytnosti jednoduše vyšší než zmíněných 50%?
I na toto existuje jednoduché řešení. Zaplaťte, co musíte a na druhém místě zaplaťte vždy sami sobě. 20% příjmu si odložte a zbylé peníze můžete utratit za věci, které vám udělají radost. Pořadí ale nezaměňujte. Investováním a spořením se sice určitým způsobem omezujete dnes, ale kvůli čemu? Samozřejmě kvůli tomu, abyste se měli v budoucnu výrazně lépe. Abyste nemuseli pracovat do úmoru, nebo se smířit se státním důchodem.

A pokud by vám na nezbytnosti nezůstávalo dostatek, pak máte dvě možnosti – pokusit se snížit své nevyhnutelné výdaje a nebo zvýšit příjmy. Rozhodně to ale neřešte tím, že vynecháte tvorbu rezervy a úspor. Tudy cesta k úspěchu nevede.

U nás v kanceláři přistupujeme k tomuto systému ještě o kousek sofistikovaněji.
Nedělíme rozpočet na tři části, ale na čtyři.

10% krátkodobá rezerva a zajištění příjmu
20% dlouhodobá rezerva
30% náklady na bydlení
40% spotřeba

 

Pokud byste s tímto tříděním a optimalizací potřebovali pomoct, ozvěte se nám, i to je součástí naší práce a rádi vám s tím pomůžeme.

 

Hezký zbytek dne,