Šetřit vs. spořit: To není to stejné?

Možná vám ta slova znějí podobně, rozdíl mezi nimi je ale zásadní

Ten rozdíl je v tom, že šetřením člověk nezbohatne.
Jedno bez druhého se ale neobejde.

Když slyšíme, že někdo šetří, často si to spojíme s tím, že se snaží brzdit výdaje, přemýšlí nad tím, za co své peníze utratí a dbá na to, aby mu jich zůstávalo o něco víc.

To, že máme na účtu ale větší zůstatek, v pokladničce víc mincí nebo nám v trezoru nejdou dovírat dvířka, ale neznamená, že jsme bohatší.
Zůstává nám více peněz, protože jsme se dokázali jakýmkoliv způsobem uskromnit, ne proto, že by se jejich množství nějak navýšilo.

Na to, jak své ušetřené peníze můžete rozmnožit existuje jednouchý trik a tím je právě spoření.

Spoření, klidně tomu můžeme říkat investování, je ten správný způsob, jak našetřené peníze nechat růst.
Bez něj by tato hromádka, kterou se vám podařilo vytvořit jen ztrácela vlivem inflace na hodnotě.
A co by se časem mohlo stát, tak to, že byste ztratili motivaci své peníze neutrácet a odkládat je, protože cíl, na který šetříte by byl vlivem rostoucí cenové hladiny vzdálenější a vzdálenější.

Proto je potřeba své úspory zhodnocovat a nenechávat je požírat inflací.
Způsobů, jak je nechat v čase růst je nespočet, vybírat byste měli v první řadě podle vašich cílů.

Dlouhodobé cíle

Tady je jasným favoritem penzijní spoření. V jednom z předchozích článků jsme počítali, že pokud začnete na penzijko posílat vašemu dítěti peníze hned od narození a on v tom bude v dospělosti pokračovat, bude jeho penzijní fond vypadat takto:
300 korun měsíčně po dobu 65 let je 234 000,-
Díky státnímu příspěvku a zhodnocení se z nich stane ale 3. 532 152 Kč

Tady je rozdíl mezi šetřením a spořením nádherně vidět. Povedlo se vám ušetřit 234 tisíc, ze kterým se ale kouzlem spoření stalo víc jak tři a půl milionu.

Stejný efekt pak mají samozřejmě podílové nebo indexové fondy. I s nižší pravidelnou platbou se v horizontu desítek let dočkáte báječného výsledku. Jakého? No přece toho, že budeme mít víc peněz.

Krátkodobé cíle

Pokud šetříte peníze například kvůli hypotéce a víte, že za rok budete muset vyplatit z vlastních zdrojů půl milionu, můžete z něj do té doby ještě něco vymáčknout.
V době, kdy jsou vyšší úrokové sazby u úvěru se zvyšují i ty na spořících účtech. Díky sazbě, která se v posledních měsících pohybovala mezi okolo 6 procent můžete tak za dobu, než peníze použijete, získat z 500 tisíc až 45 tisíc navíc.

 

Takže šetřete, myslete na budoucnost, ale neusněte na vavřínech a nakládejte s ušetřenými penězi rozumně a nechte je růst.
Kdybyste s potřebovali poradit, ať už se spořením nebo šetřením, neváhejte se na nás obrátit.

 

Hezký den