ROK 2024: Změny v penzijním spoření

Tyto změny se týkají všech, kteří mají penzijní spoření sjednané, tak buďte připravení

Názory na toto zrušení můžou být různé, když se šahá na peníze, je to vždycky tenký led, ale my se s vámi rádi o ten náš podělíme třeba při schůzce, až si k nám půjdete zefektivnit vaše spoření na penzi 🙂

Na toto slovní spojení pozor. Maximální procentuální sazba se sice sníží, ale ve skutečnosti můžeme nově získat více peněz.
Doposud byla výše maximálního příspěvku 230 Kč – 23% z tisícovky. Pokud jste měsíčně spořili víc, nic to neměnilo a stát vám každý měsíc přispěl 230 Kč.
Po zavedení této novely, od ledna 2024, se maximální procentuální sazba snižuje na 20. Ruku v ruce s tímto snížením jde ale jedno zvýšení a to maximální dotované částky, která bude po novu až 1700 Kč, měsíčně tak můžeme navíc získat až 340 Kč. Stát nás prostě chce motivovat, ať si na stáří neděláme zadní vrátka, ale pořádná vrata.

Nezasvěcení se kvůli této procentuální změně sice bouřili, ale ve výsledku nevede k ničemu špatnému.

Doposud to bylo 300 Kč. Při měsíčním spoření v této výši jste od státu dostali 90 Kč.
Nově se vám bude státní příspěvek připisovat až od 500 Kč.
Ke každé naspořené pětistovce tak dostanete stovku od státu.

Takže pokud pravidelně spoříte tři stovky měsíčně, bude potřeba tuto částku navýšit, jinak se vás státní příspěvek týkat nebude.

Takhle by to bylo, co se týče těch „nejhlasitějších“ změn a novinek, všechno. 

Další změny se budou týkat minimální doby spoření, po které lze vybrat naspořené peníze bez sankcí. Ta se z původních pěti let zvedne na deset. To se ale bude týkat smluv uzavřených až po lednu 2024.

Vláda nám v souvislosti s touto novelou zavádí i nový pojem a to Dlouhodobý investiční produkt, díky kterému budete moct získat daňovou podporu i na jiné produkty, než jen penzijní spoření, které mají ale stejný charakter a to spoření na penzi. Půjde tedy o dlouhodobé investice do akcií, podílových fondů nebo jiných finančních produktů s dlouhodobým horizontem.

Nově půjde daňový odpočet uplatnit až ve výši 48 000 Kč z původních 24 000 Kč.

Ale nebojte, tímto článkem nekončíme, všechny tyto změny s vámi rádi zkonzultujeme a pomůžeme vám s případnými úpravami vaší smlouvy, ať máte jistotu, že na penzi spoříte efektivně.