PODPOJIŠTĚNÍ: NEŠTĚSTÍ V NEŠTĚSTÍ

V úvodu článku trocha teorie, ať si srovnáme terminologii, pak už samá praxe…

Podpojištění je pojistný termín, kterým se označuje situace, kdy je pojistná částka sjednaná ve smlouvě nižší než skutečná hodnota pojištěného majetku. Tato situace může vzniknout pokud klient neuvede správně hodnotu pojištěného majetku nebo neaktualizuje smlouvu v souladu s nárůstem hodnoty majetku. Pokud pak dojde k pojistné události, může být náhrada od pojišťovny nižší, než je skutečná škoda, a klient tak může utrpět finanční ztrátu.

A teď stručně, jasně, prakticky

Pojištění vašeho domova si pro jednodušší vysvětlení rozdělíme do dvou kategorií, pojištění nemovitosti a pojištění domácnosti.

POJIŠTĚNÍ NEMOVITOSTI
Nemovitosti nabývají na hodnotě, přirozeně, vlivem trhu. Každý rok je jejich „cena“ vyšší a vyšší. Když tedy uzavřete takovou pojistnou smlouvu při pořízení nemovitosti, počítá se v ní s její aktuální hodnotou.
Za X let je ale samozřejmě vyšší.
Proto, když dojde k nějaké zásadní havárii, je pojistné plnění samozřejmě nižší.

Živelnou katastrofu, kdy se jihem Moravy prohnalo tornádo, si všichni moc dobře pamatujeme. V postižených obcích zůstali lidé bez střechy nad hlavou a ti, kteří měli své nemovitosti pojištěné, samozřejmě čekali „pomoc“ od pojišťovny.

Jeden z desítek reálných scénářů…
Pojistná smlouva stará pouze 7 měsíců, stejně pojišťovna tomuto páru sdělila, že je jejich nemovitost mírně podpojištěná. Za tu dobu totiž výrazně stoupla cena stavebního materiálu a mzdy řemeslníků.

A to je ještě ten lepší případ. Jiní neměli svou pojistku aktualizovanou několik let a proto náhrada škody nebyla ani třetinová v porovnání s náklady na opravu.

POJIŠTĚNÍ DOMÁCNOSTI

Kdybyste uřízli střechu a převrátili svůj dům naruby, bude součástí pojistky domácnosti všechno, co z něj vypadne. Všechno, co není pevně spojeno se zdmi.

Problém podpojištění není v tomto případě ten, že by vaše vybavení nabývalo na hodnotě, pakliže nejste vášniví sběratelé umění, ale ten, že od podpisu pojistky mohlo dojít k pořízení dalšího a dalšího vybavení, které tím pádem vaše pojistka nekryje.

Zásadní rozdíl v tom mít a nemít

Přibližně 1500 Kč ročně, to je v průměru rozdíl mezi tím, jestli v případě takové katastrofy budete mít na opravy svého domu, nebo ne. Tato čísla zveřejnil server Srovnejte.cz společně se s další zajímavou statistikou z roku 2022 – zhruba 60% lidí v Česku má svůj majetek podpojištěný.
To, že k podpojištění dojde, není vždycky kvůli tomu, že by si klienti cíleně zvolili nižší krytí, protože nechtějí platit takové pojištění.
Ve většině případů je to kvůli tomu, že je nenapadne něco takové řešit.
„Mám pojistku, mám po starostech“

Na závěr…

Chápeme, že není v silách všech, aby si tyto záležitosti hlídali, v našich ale ano.
Našim cílem totiž je, abyste toto mohli vypustit z hlavy a zůstávalo vám co nejvíce času a samozřejmě taky prostředků.

Jestli si teda nejste aktuálností vaši pojistky jistí, tak se nebojte ozvat, je to to nejmenší, co pro vás můžeme udělat.

 

Hezký den a hlavně bez starostí