Pár tipů, jak zkrotit své výdaje

Není to žádná věda a výsledek může být zásadní

Na jedné straně máme rozum, který nám říká, že je víc než důležité šetřit, myslet na zadní vrátka a hlavně na stáří. Být zodpovědný a zbytečně neutrácet. Na druhé straně je pocit, že si chceme něco užít. Že právě proto chodíme do práce, abychom měli peníze a za ně si pak dělali radost. Že si to přece zasloužíme a žijeme jen jednou.

Samozřejmě, že obě strany jsou důležité. A ještě důležitější je to, aby ta první převyšovala tu druhou.

Ano, ono se to lehce řekne, máte pravdu, my vám ale ukážeme pár triků, jak se to může i lehce povést.

Stop emočnímu nakupování

Je rozdíl mezi tím, co opravdu chceme a tím, co si v určitý okamžik myslíme, že opravdu chceme. Že to nutně potřebujeme. 🙂
Až na něco takového na internetu, nebo ve výloze narazíte, počkejte 24 hodin, než si to koupíte.
Váš názor se totiž může diametrálně změnit a vy ušetříte. Ne jen svůj rozpočet, ale taky svědomí, že vám doma nepřibyla další zbytečná věc.

Před podobným nákupem je taky dobré položit si pár otázek
„Jak často budu tuto věc skutečně používat?“
„Nemám už něco podobného doma?“
„Jak dlouho mě bude bavit?“
„Neexistuje levnější varianta?“
„Nestačila by mi ta věc z druhé ruky?“

Všeho moc škodí

Zkuste si nenechávat na běžném účtu zbytečně moc peněz.
Svoji železnou rezervu a další volné peníze můžete mít třeba na spořícím účtu, kde jsou vám ve většině případů téměř okamžitě k dispozici.
Když na své účtu vidíme velký zůstatek, k utrácení nás to chtě nechtě popostrkuje.

Hotovost

Můžete vyzkoušet taky jeden měsíc nepoužívat kartu, ale všechno platit v hotovosti. Na začátku si vybrat částku, za kterou dokážete pohodlně pokrýt své běžné výdaje a pracovat jen s touto hromádkou. A na konci uvidíte, jestli absence pípání kartou nějak ovlivnila konečný výsledek.

Zmapujte si terén

Další, co vám může snížit vaše výdaje je, mít o nich dokonalý přehled. Zkuste si nějakou dobu poctivě zapisovat, kolik a za co utratíte. Každou kávu, tankování nebo rychlý nákup ve večerce. Na konci měsíce pak můžete porovnat, kolik výdajů bylo opravdu nezbytných. Mít takový přehled je důležité. Kdyby se v budoucnu stalo to, že se vám sníží příjmy, budete klidnější, protože víte, jak a kde můžete přistřihnout výdaje.

Tak a je to, od zítřka můžete s tímto testem začít.