Mateřská dovolená: Kdo je připraven není překvapen

Podle propočtů statistiků může přijít rodiče v Česku výchova dítěte od narození do maturity až na tři miliony korun. 
Jen ale samotné narození potomka výrazně ovlivní rodinný rozpočet po příjmové a výdajové stránce. 

Co tedy s tím?

Rozvaha

A ne jen ve smyslu toho, nebýt zbrklí, ale taky mít opravdu detailní přehled o všech příjmech a výdajích.
Sestavte si společně seznam, kolik dohromady do rozpočtu přinášíte a kolik z něj doposud utratíte. Pak už je to jen o kompromisech a ústupcích. Jakých výdajů se jde (dočasně) zbavit a bez čeho se naopak neobejdete.

Stejnou bilanci si sestavte i s vaším budoucím příjmem z rodičovské dovolené a místo dosavadních výdajů třeba za Netflix (na něj stejně nebudete mít čas), zkuste počítat s těmi spojenými s péčí o miminko. Díky tomu se dozvíte, jestli všechno v pořádku zvládnete, nebo je potřeba víc utáhnout opasky. Pokud jste teprve ve fázi plánování miminka, je to ideální příležitost ještě něco našetřit, protože až to bude aktuální, bude to náročné, ne-li nemožné.

Mít takový přehled není od věci ani za předpokladu, že se vás přírůstek potomka netýká 🙂
Když si na papír napíšete opravdu všechny výdaje, které během měsíce pravidelně máte, může vás překvapit, jak, na první pohled, maličkosti můžou zahýbat s konečnou bilancí.

Mateřská vs. rodičovská

Seznamte se podrobně s podmínkami odchodu na mateřskou a následným pobíráním rodičovského příspěvku. Dnes se dá rodičovský příspěvek pobírat flexibilně a s dítětem může doma zůstat každý z rodičů. Vyplatí se to promyslet i s ohledem na příjmy partnerů. Výrazný rozdíl samozřejmě znamená i doba, po kterou se rozhodnete rodičovský příspěvek pobírat, proto plánujte a počítejte.

Mateřská dovolená

 

Těsně před porodem, přibližně 6 týdnů, nastupuje budoucí maminka na mateřskou a je jí vyplácena peněžitá pomoc v mateřství (PPM). Tato dávka se vyplácí po dobu 28 týdnů (37 týdnů v případě, že čeká dvojčátka). Výše mateřské se vypočítává na základě hrubého příjmu v období před nárokem na tuto dávku. Zjednodušeně – můžete počítat s cca 70 % hrubého příjmu. Podmínkou pro získání PPM je účast na nemocenském pojištění v rozsahu 270 dní během posledních dvou let. Tady by si měly dát pozor hlavně budoucí maminky v režimu OSVČ.
I ty mají samozřejmě na mateřskou nárok, ale musí si platit nemocenské pojištění, které je zcela dobrovolné a proto ho drtivá část podnikatelek neodvádí.

Jestli podnikáte a těhotenství pro vás není úplně vzdálená hudba budoucnosti, zkuste se nad tímto systémem zamyslet. Určitě uvítáte, že nejbližší týdny před porodem nebudete muset řešit peníze.

Rodičovská dovolená

 

Současná výše rodičovského příspěvku je 300 tisíc korun a v případě vícerčat je to 450 tisíc korun. Maximální měsíční dávka se odvíjí od vašeho příjmu, když to ale zjednodušíme, jestli jste žádný příjem neměli je to maximálně 13.000 Kč, když jste vydělávali hoooodně, můžete měsíčně čerpat až 49 440 Kč. V takovém případě byste rodičovskou ale vybrali během půl roku. A tímto se zase vracíme k tomu plánování. Pokud cítíte, že doma nechcete zůstat celé čtyři roky, nemusíte rodičovskou zbytečně protahovat a mít tak každý měsíc o něco málo víc.

 

Takže plánujte, počítejte a nebojte se říct si o radu.