Malá vítězství, která ušetří velké peníze: Jak jsme klientce vyjednali lepší úrok u hypotéky?

Zázraky jdou po telefonu i bez kouzelného sluchátka

Tento článek by se klidně mohl jmenovat „Z deníčku finančního poradce“. Je to totiž do puntíku sepsaná situace, která se nám nedávno stala v kanceláři.
Kromě toho, že se na tomto příběhu krásně zrcadlí podstata naší práce, tak to má být hlavně rada pro vás, jak postupovat, kdybyste se ocitli v podobné situaci.

Takže se pohodlně usaďte, začínáme…

V červnu letošního roku nám na dveře kanceláře, doslova, zaklepala slečna s tím, že by od nás potřebovala poradit.
Končila jí fixace hypotéky a z banky jí přišla nová smlouva, která by pro ni znamenala úrokovou sazbu 7,59%.
„Změna výše splátek pro Vás neznamená žádnou práci navíc.“ Moc pěkná větička v dopise, kterým vám banka říká, že od teď musíte platit by očko o 5.000 korun měsíčně více.

V tomto případě měla ale klientka víc rozumu, než štěstí. Ačkoliv jí zdražení úvěru přišlo logické vzhledem k situaci, jaká na hypotečním trhu panuje, začala nad nabídkou přemýšlet. A protože víc hlav víc ví, šla rovnou za námi.

Na první dobrou bylo z kalkulace patrné, že není tou nejlepší variantou, jakou může klientka dostat. Ačkoliv jsou úrokové sazby vysoké, není ten scénář Hitchocovský.

Okamžitě volala do banky s tím, jestli by s nabízenou sazbou nešlo nějak hnout. Směrem dolů, samozřejmě. V zápětí přišla nová nabídka se sazbou 7,29%.
V té chvíli jsme komunikaci s bankou převzali my a začali „kouzlit“. Jestli nám to zabralo půl hodiny, tak bychom přeháněli.

Začneme od konce

Klientce jsme u stejné banky vykomunikovali úrok 5,99% s fixací na 3 roky.
Což pro ni v konkrétních číslech znamená o 1.549 Kč měsíčně méně na splátce.
18.588 Kč ročně,
55.764,- za tříletou dobu fixace.

V době, kdy jsme toto řešili byl hypoteční index 6, 24% (aktuální průměrná nabídka všech úrokových sazeb hypotečních úvěrů), takže i v tomto srovnání nadstandardní výsledek.

Nepředstavujte si, že máme na banky nějaké tajné vyjednávací taktiky. Hraje nám do karet jednoduše to, že dané věci opravdu rozumíme, dlouholeté vztahy této komunikaci taky určitě neublíží a členství ve VIP HYPOCLUBU je taky výhodou. Nikde ale není nepsané, že byste to nezvládli i vy.

Jen si pamatujte, že je důležité

vědět, jaká je přibližná situace na trhu
mít nabídky i od jiných bank
neřešit to až na poslední chvíli
ukázat, že víte, která páčka

A nebo jít tou nejjednodušší cestou a nechat to za sebe vyřešit někoho jiného.

Tak hezký den a ať vás nikdo nenatáhne 🙂