Jak vyhrát krysí závod?

Nebo spíš, jak se z něj vymanit?

Označení krysí závod nebo krysí závodník vznikl tak, že si lidé začali všímat podobnosti mezi moderním člověkem a krysou, která běhá ve svém kolotoči pořád dokola. Představte si to. Roztočí kolo a běží. Čím rychleji se točí, tím těžší je z něj vystoupit, běží a běží, ale stejně nikam nedoběhne. Vší silou pak kolo zastaví a vyčerpaná se odplazí někam do kouta spočinout než se do dalšího závodu pustí znovu.
Podobné to je u některých lidí v dnešní uspěchané době. Jaký je důkaz úspěchu? Co značí, že je jeden lepší než ten druhý? Jak poznáme, že se někomu daří?

Věci, to je odpověď. Čím výš chceme na pomyslném žebříčku úspěchu vyšplhat, tím víc toho najednou potřebujeme. Samozřejmě, že pravidlo, že s jídlem roste chuť, platí i tady. A tak, čím víc vyděláme, tím víc utratíme, protože se cítíme úspěšnější a chceme, aby to z nás cítili i ostatní.

A tak začíná tento nekonečný závod, hon za penězi, které se obratem utratí. A pořád dokola. Ráno vstát, jít do práce, vydělat peníze, utratit je, vydělat více peněz a utratit je za dražší věci. Každý den, znovu a znovu, dokud vyčerpáním nepadneme a neodplazíme se někam do kouta spočinout.

Mnoho z nás tento závod nevědomky běží, někdo rychleji, někdo pomaleji. Pokud to ale neprokoukneme, může se stát to, že se jednou ráno vzbudíme a zjistíme, že život se smrsknul do pár hmatatelných úspěchů, hezkých zážitků, ale vlastně zbytek času jsme strávili honem za věcmi, které pro nás teď a možná ani dřív, neměly žádnou hodnotu.

Protože čím víc času jsme strávili v práci, abychom si mohli dovolit ten pocit, že druzí mají pocit, že se nám daří, tím míň nám zůstávalo času na rodinu, přátele, na aktivity, které mají skutečný význam. A zjistíme, že jsme v tomto krysím závodu prohráli na plné čáře.

Pakliže jste tento článek dočetli až sem a v hlavě vám běží myšlenka, že jste se možná do tohoto závodu taky nechali vtáhnout a ptáte se, jak z něj ven bez ztráty kytičky, tak odpověď je vlastně jednoduchá.

Nebuďte otroky peněz, nechte peníze pracovat za vás. Nezávoďte v tom, kdo má lepší a dražší věci. Myslete dopředu a vyměňte chvilkové potěšení za stabilní budoucnost. Investice jsou cestou k tomu, abyste za stejný čas v práci získali víc.