Jak se stát rentiérem? Vyměňte loterii za investice

Myšlenku na tento článku nám vnuknula vlastně obyčejná situace, když naše kolegyně čekala v trafice, než obslouží paní před ní.
Ta si nechávala kontrolovat lístky z proběhlého losování loterie. Vsadila nová čísla a k tomu vybírala stírací losy. Paní prodavačka ji ještě pohotově nabídla jeden se slovy „Dívejte, ten je úplně poslední, nechcete? Ten vám určitě přinese štěstí.“
Samozřejmě, že neodmítla, zároveň ale odpověděla: „To by se musel stát zázrak, abych já vyhrála. Já už jsem zkusila všechno a nikdy nic nevyšlo a to sázím každý týden. Co mně ale zbývá. Kdo neriskuje nic nemá no ne?“ „Máte pravdu, když chce mít člověk trochu peněz, tak to musí zkusit.“, dodala prodavačka.
Paní zaplatila 1250 Kč a s nadějí odcupitala domů stírat.

Vidíte ten paradox?

Díky nejaktuálnějším datům z července tohoto roku víme, že Češi prosázeli za loňský rok celkem 759,3 miliard korun.
Ročně by za tyto peníze mohlo letět skoro 80.000 lidí na dovolenou do Vesmíru s Virgin Galactic.
S aktuálním zúročením okolo 6% by z nich za rok mohlo být přes 800 miliard.
Nebo by mohly zaplatit čtvrtinu státního dluhu.

Co jsme ale chtěli, bylo srovnat vám tady dvě skutečnosti. Tou první je, že se Češi nebojí riskovat a své peníze strkají do loterie s nadějí, že vyhrají a zbohatnou.
Tou druhou je to, že se Češi bojí investovat. Jak vyplývá z průzkumů různých investičních společností, tak se nejvíce bojí toho, že o své peníze přijdou.

Vidíte ten paradox? 

Bojíme se investovat, ale nemáme strach své peníze vsadit.
Ačkoliv není investování tak vzrušující, jako hazard, má oproti němu ale jinou, obrovskou výhodu – zbohatneme díky němu. Ano, můžete namítat, že v loterii je taky přece nějaký vítěz. Na poli investic, ale bohatnou všichni. Bez rozdílu náhody a štěstí. Chce to jen čas a správně nastavené portfolio.

Zkuste si na tento článek vzpomenout, než budete na Vánoce nakupovat své rodině stírací losy. Za 10 let si vzpomenou spíš na zhodnocenou tisícovku v jejich fondu, než na skrčený stírací los, který je zabavil na pět vteřin.

Tak hezký den a vsaďte na tu správnou kartu a buďte skutečným vítězem.