HYPOTÉKA DOPŘEDU: Risk nebo zisk?

Odpovědí je, že záleží na načasování

Hypotéka bez nemovitosti? I to může být cesta. Pokud jste skálopevně rozhodnutí, že chcete koupit něco vlastního, ale pořád jste nenarazili na nic ideálního, zároveň ale chcete být připravení na to, až se taková srdcovka objeví, pak můžete hypotéku vyřídit dopředu.

Každá mince má ale dvě strany.
Výhodou je nepochybně to, že dopředu přesně víte, jaké jsou vaše možnosti. Kolik vám jsou banky ochotny půjčit a za jakých podmínek. Máte dostatek času srovnat si nabídky, zjistit více informací a případně i zapracovat na své bonitě. Jednoduše nejste pod tlakem. Na výběr nemovitosti máte až tři roky. Máte zafixovanou úrokovou sazbu a i u prodávajícího můžete mít malé plus, protože hypotéku máte v kapse.

Ta druhá strana této mince tak lesklá už ale není. Za vyřízení takové hypotéky se platí poplatek, to by ale ještě nebyla taková hrůza, vždyť to stojí za to. Horší je to v případě, že do tří let nedojde k čerpání úvěru. Může se prostě stát, že za tuto dobu nenajdete ideální nemovitost, nebo, a i to se stává, zapomenete, že jste o takovou hypotéku před lety vůbec žádali a potom vám nezbývá nic jiného, než zaplatit pokutu bance ve výši 5% z hodnoty hypotéky. Pokud jde například o tří milionový úvěr, tak taková nepříjemnost znamená 150 000 korun. 

Jak jsme ale řekli v úvodu, rozhodující je období.
Prim totiž v našich výhodách a nevýhodách hraje fixace úrokové sazby. A jak teď sami moc dobře tušíte, při vysokých úrokových sazbách nestojíme o fixaci, správně. Esem v rukávu je hypotéka dopředu v době, kdy jsou úrokové sazby nízké a čekáme jejich růst.

Tak tomu bylo i v roce 2021, kdy jsme tuto situaci řešili s klientem. Na schůzce jsme se mimo jiné bavili i o tom, že by chtěl začít tak za rok, za dva, stavět. V té době se pohybovaly úrokové sazby okolo 2,3%, ale tamtamy České národní banky už zvěstovaly nepříjemné zvyšování. Hypotéku jsme sjednali dopředu s tím, že uvidíme. A taky, že jsme viděli.

V červenci 2021 jsme tedy vyřídili úvěr ve výši 6,7 milionů se zafixovanou sazbou 2,29% a měsíční splátkou 27 746 Kč. Peníze začal čerpat po dvou letech, tedy v červenci 2023 a kdyby si hypotéku nebral dopředu, ale až letos, platil by za stejný úvěr 40 169 Kč, skoro o 13 tisíc více a už by vlastně ani nedosáhl takové výše půjčky.

Tak snad jsme vám tímto tuto problematiku přiblížili a taky ukázali, proč je dobré míti finančního poradce, proč je dobré být vždycky krok vepředu.

Tak hezký den,

tým Střelec & Partners