„Azuležuš“, jak by řekli místní, jsou čtvercové keramické dlaždičky s barevnými ornamenty. Jsou originální, nevídané, plné historie, zároveň i moderního směru, pestré a složité. No a stejně tak bychom popsali i jejich ekonomickou situaci a vývoj, ten byl rozmanitý až až.
Když to vezmeme hodně od podlahy, tak v 15. a 16. století bylo Portugalsko velkým hráčem na poli, vlastně moři, objevitelských cest a obchodu. Cesty do Afriky, Asie a Ameriky jim přinesly obrovské bohatství z obchodu s kořením, vzácnými kovy a otroky.
Tohle „Glory glory aleluja“ ale nemělo dlouhého trvání. Obrovská koloniální expanze jim po čase přinesla ještě větší úpadek na domácí půdě. Znáte to, kocour není doma, myši mají pré a sní všechen sýr.
Sedmnácté století bylo neklidné, plné bojů, zrad a různých dohod, až byla nakonec 13. února 1668 stvrzena Lisabonská dohoda, díky které se Portugalsko oficiálně osamostatnilo a trhlo od Španělska.
Malý tip pro vás, jestli se bojíte toho, že budete na Valentýna zase sami, trošku si ten příběh poupravte, oslavte to den předem a tvrďte, že svou samotou vyjadřujete důležitost Portugalské nezávislosti. 🙂
V průběhu dalších století šlo prakticky jen o mocenské boje, svrhnutí monarchie, nástup republiky, svrhnutí diktatury, nástup demokracie.
A proč vám to píšeme? Protože každá z těchto etap nechala na podobě Portugalska, ať už té vnější nebo vnitřní, svůj nezaměnitelný otisk.
Jestli v 17. století nebo dneska, je to u nich pořád jako na houpačce. Chvilku dole, chvilku nahoře. Aktuálně za sebou ale mají pozitivní rok, HDP jim roste, inflace se snižuje a výhledy centrální banky jsou velmi optimistické. Vlastně by se dalo říct, že je na tom jejich ekonomika nejlépe za posledních 35 let.
Na rozdíl od jiných evropských zemí, které se snaží migraci do země zabránit, Portugalsko migranty vítá. Důvod? Populace stárne a snižuje se počet obyvatel. Země se tak snaží nalákat zpět nejen občany, kteří uprchli po krizi v roce 2011, kdy odešlo asi na 300 tisíc Portugalců, ale i cizince. Bez jejich rukou se totiž místní trh práce neobjede.
Portugalsko je skvělým příkladem toho, jak může mít malá země velký ekonomický vliv. S kombinací technologického rozvoje, silného turismu a otevřenosti vůči přistěhovalcům je Portugalsko jedním z nejzajímavějších hráčů na evropské ekonomické scéně. Tato země se stala inspirací pro ostatní, kteří hledají cestu k udržitelnému a inovativnímu růstu.
Tolik z obecných informací a teď trochu z ekonomicko cestovatelské rubriky.
Jestli je něco, co rozhodně musíte vyzkoušet, tak je to tradiční sladké pečivo, nebe v puse, Pastel de nata.
Portugalské koláčky z listového těsta plněné neodolatelným žloutkovým krémem mají svůj původ v klášteře na lisabonském předměstí ve čtvrti Belém. Jeptišky trápilo, co si počnout se zbývajícími žloutky – bílky se totiž ve velkém používaly na škrobení prádla. Ze žloutků se tak začaly po čase vyrábět tyto luxusní koláčky. Díky bohu za to.
A děkovat můžou kromě vašich chuťových pohárků i místní, pro které je pečení tohoto pokladu nevyčerpatelným zdrojem příjmů. Ačkoliv jsou kavárnopekárny na každém rohu, před každou z nich se tvoří fronty.
Nebojte se, na portugalské víno jsme nezapomněli, jen si necháváme to nejlepší na konec.
Takže, víno, čtrnáct hlavních portugalských vinařských oblastí pokrývá téměř celou plochu země. Každá oblast je jiná, jedno však mají společné – pěstují se zde především tradiční místní odrůdy, které nenajdete v žádné jiné vinařské zemi.
Portugalsko je tak ve spotřebě vína na 11. místě ve světě, za Austrálií a před Kanadou. Spotřeba vína na osobu za rok přesáhla 55 litrů.
Jak jste na tom vy? Stíhali byste jejich krok?
Vinařství je hlavním pilířem celé ekonomiky. Nejde jen o export, zaměstnávání lidí v zemědělství, ale taky o velké turistické lákadlo z nějž je prakticky celá země živa. A to můžeme potvrdit, když se člověk ocitne v údolí řeky Douro, je to něco nepopsatelného.
Ačkoliv není Portugalsko nejlevnější destinací, rozhodně za to stojí. Kouzlo místní architektury, jejich bezstarostnosti a surfařského nadhledu je totiž k nezaplacení.
A až zase někdy uslyšíte argument, že něco nejde, protože je Česko malé, vzpomeňte si na Portugalsko.
Hezký den,