INOVACE: Protože čas jsou peníze

Banky ve spolupráci s ČNB připravují tzv. platby na kontakt

O co jde?
O další zjednodušení při odchozích platbách. Bude to rychlejší, bezchybnější a pohodlnější.

Od příštího roku bude možné poslat platbu na cizí účet zadáním telefonního čísla jeho majitele. Česká bankovní asociace ve spolupráci s Českou národní bankou makají na projektu nové služby, která zjednoduší posílání peněz mezi lidmi. Namísto čísla účtu v internetovém bankovnictví bude stačit zadat mobilní číslo příjemce platby a je hotovo.

Provedení platby i bez toho, abychom znali číslo účtu příjemce bude možné díky registru čísel účtů spárovaných s mobilními čísly jejich majitelů. Banka odesílatele se po zadání platby s registrem spojí a na základě telefonního čísla získá číslo jeho bankovního účtu, na který poté platbu odešle. Do realizace projektu se zatím přihlásilo devět bank. Podle serveru Měšec.cz jsou mezi nimi Air Bank, Česká spořitelna, ČSOB včetně Poštovní spořitelny, Fio banka, Komerční banka, MONETA Money Bank a Raiffeisenbank. Příjem plateb na kontakt bude umožněn klientům bank zapojených do této nové služby, kteří se k jejímu využívání přihlásí prostřednictvím své banky a provážou své telefonní číslo s číslem svého účtu. Můžeme si tipnout, že toto přihlášení půjde jednoduše prostřednictvím vaší bankovní aplikace.

„Podobné služby již fungují v zahraničí, kde jsme se inspirovali. Předpokládáme, že službu budeme moci spustit od nového roku, pokud testování neodhalí nečekané komplikace a budou připraveny i jednotlivé banky, které se v současné době na projektu podílejí. Začínáme s mobilními čísly, ale do budoucna by se systém mohl rozšířit i o další možné kontakty pro párování s číslem účtu jako například o emailové adresy,“uvedl člen bankovní rady ČNB Oldřich Dědek, který dohlíží na sekci řízení rizik a podpory obchodů, jež projekt na straně ČNB řídí.

Od příštího roku tak už můžete fráze „pošli mi číslo účtu“ a „vygeneruj mi, prosím QR kód“ vymazat ze svého slovníku.